W ciągu całego życia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnego rodzaju. Schorzenia kości również nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element ciała ludzkiego. Składające się nań kości stanowią „magazyn” na składniki mineralne, i mimo, że stopniowo podlegają odnowie to bywają narażone na atak przez chorobę.
O tym żę kości też mogą mieć wrodzone wady przeczytasz w naszym serwisie
A ta może przejawiać pochodzenie odmiennego rodzaju. Do najczęściej występujących należą przyczyny: genetyczne, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, wywołane zmianami hormonalnymi oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Wraz z upływem lat wzrasta prócz tego ryzyko rozwojem osteoporozy. Stan ten może powodować zwiększoną podatność na złamania kości. Początkowe stadia rozwoju schorzenia wielokrotnie pozostają niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Niestety, ponieważ najbardziej satysfakcjonujące rezultaty daje wcześnie podjęte postępowanie terapeutyczne.
Warto przeczytać artykuł o różnicach w budowie kości miednicy mężczyzny i kobiety
Kluczowe jest jednak szczególnie podejmowanie działań z zakresu profilaktyki. Wtedy nawet w okresie starości będziemy mogli czerpać radość ze sprawności. Do konkretnych elementów procedury zapobiegawczej zaliczamy: regularnie wykonywane aktywności fizyczne oraz właściwą, bogatą w minerały oraz witaminy dietę.
Czytaj więcej o tym co to są bóle reumatyczne w naszym serwisie
Korzystnym posunięciem będzie też kontrola ciężaru ciała, jako że nadwaga ma wyniszczający wpływ na układ ruchowy.